Роблокс е световноизвестна платформа за игри, която забавлява деца и възрастни с разнообразието си от виртуални развлечения. В момента има над 40 милиона игри в Roblox, но няколко от тях се отличават с огромен интерес от играчите.
В днешната статия ще ти разкажем за най-известните игри в историята на платформата Роблокс.
Накратко за Роблокс
Роблокс е платформа за игри, създадена в САЩ през 2006 година. Работи на принципа на поддържаща общност - играчите сами създават игрите в Roblox и ги публикуват за останалите.
Платформата добива максимална популярност по време на пандемията и е начин за младежите да бъдат социални онлайн. Достъпна е на мобилна версия и на десктоп, което я прави още по-достъпна за деца и младежи от цял свят.
Много хора определят визуалния стил на играта близък до конструктор Лего. Повече за Роблокс можеш да разбереш в статията ни Какво е Roblox? Всичко, което трябва да знаеш.
Role-playing game
Важен термин за разбирането на Роблокс по-ясно е т.нар. ролева игра (role-playing game, RPG). Познати на повечето, този тип игри се състоят в управляването на герой, който съществува в изграден виртуален свят и сюжет, и който преминава през развитие на способностите си.
Примери за известни компютърни игри, които се причисляват към RPG жанра са Diablo, Final Fantasy, Skyrim, Dark Souls и др.
Най-играните игри в Роблокс за 2023 година
Поради естеството на платформата Roblox, играчите могат да създават безброй игри. Влизайки в платформата, всеки е посрещнат от богат избор от аркадни, приключенски, стратегически и други видове опции.
Въпреки това има няколко игри, които оглавяват класациите по брой играчи всеки месец. За тях си говорим в днешната статия.
Игрите, които сме представили в списъка по-долу, са на база общ брой пускания от създаването на играта в Роблокс платформата.
Adopt Me! (Осинови ме!) - 33,3 милиарда
Създадена през 2017, Adopt Me! продължава да води класацията за най-играна игра в Roblox. Като жанр се води MMORPG (massively multiplayer online role-playing game). По-просто казано, това е голяма онлайн игра, която поддържа множество играчи наведнъж в един виртуален свят.
Основната идея на роблокс играта е играчите да “осиновяват” виртуални домашни любимци и да ги разменят с други играчи. В началото животните са под формата на яйца, които след “излюпването” си преминават през фази на развитие. Няколко любимеца от една фаза могат да бъдат комбинирани в нов вид животно.
Много от играчите споделят, че Adopt Me! напомня на известната игра The Sims от гледна точка на персонализиране на външния вид на героя и неговия дом. Играчът може да “ходи на работа”, печелейки виртуални пари, с които да закупува предмети за героя и любимците си.
Broоkhaven (Брукхейвън) - 32,7 милиарда
Брукхейвън е любопитна комбинация от ролева игра и място за социализиране. Играчите могат да персонализират аватарите си, да живеят в различни къщи, да управляват автомобили и да извършват различни задачи в града, в който се развива играта.
Самата игра няма богат набор от възможности за развлечение. Играчите избират измежду няколко сгради във виртуалния град, където могат да извършват дейности - да ходят на училище или на работа, да помагат на пожарната, да пазаруват и др.
Това е една от основните критики към Brookhaven, заедно с по-опростените ѝ графики, в сравнение с други Роблокс заглавия.
Основен елемент за успеха на тази Roblox игра е вътрешния чат, чрез който играчите си комуникират. Много често младежите избират да се срещат в подобни игри, отколкото просто да си говорят по телефона.
Tower of Hell (Кула от Ада) - 20,9 милиарда
Tower of Hell е семпла игра с ясна цел - играчът трябва да стигне до върха на кула с препятствия. Именно простотата на тази идея я прави една от най-играните Роблокс игри от пускането ѝ през 2018 досега.
Изкачването на кулата е обвързано с таймер, т.е. играчът трябва да стигне до финала за определено време. Препятствията включват различни форми на обектите, върху които героят трябва да скочи, както и външни влияния, които пречат за спокойното преминаване.
Едно от запомнящите се качества на играта е липсата на точки за запазване на прогрес (checkpoints). Падне ли героят веднъж, трябва да започне отначало независимо докъде е стигнал преди.
В играта има над 30 кули, всяка от които с различна трудност. Има и възможност за кула с препятствия на случаен принцип.
Piggy (Прасенце) - 11,7 милиарда
В контраст с веселото заглавие, Piggy е игра на ужасите. В нея играчите влизат в ролята на полицаи, които биват преследвани от зли прасенца докато разследват местопрестъпление. Да, наясно сме, че звучи малко странно.
Идеята за прасенца е вдъхновена от известния детски анимационен сериал Peppa Pig.
Роблокс играта има различни вариации на правила, както и 12 виртуални карти. Врагът (прасенцето) може да бъде както автоматичен бот, така и един от играчите на картата. Основната цел на играчите-полицаи е да избягат на време от лошото прасенце.
Murder Mystery 2 (Убийственa мистерия 2) - 11,2 милиарда
Murder Mystery 2 е Роблокс игра, чиято концепция ще се стори позната на тези, които са играли небезизвестната Among us или бордовата игра Върколак. Всеки сървър събира до 12 играчи, от които има един в ролята на “Шериф”, и един “Убиец”.
Играчите без роля трябва да помогнат на шерифа на открие врага и да го обезвреди, като следят за случващи се убийства. В случай, в който шерифът е отстранен, играч може да заеме неговата роля.
Играта на практика е виртуална гоненица, която забавлява играчите с чувство на мистерия и хумористична паника.
Други известни Роблокс игри
- MeepCity - подобна на едновремешния Club Penguin, тази роблокс игра служи за социален хъб, където играчите да си говорят и да правят неща във виртуална среда;
- Royale High - тази roblox игра представлява училище за принцеси и феи. Играчите могат да персонализират героите и стаите си, както и трябва да пишат домашни;
- Welcome to Bloxburg - това е друга игра, вдъхновена от серията The Sims. Представлява симулация на реалния живот, в която играчите извършват типични ежедневни занимания;
- Blox Fruits - игра, вдъхновена от аниме сериала One Punch. Играчите развиват героите си чрез събиране на “плодове” със специални възможности, както и чрез битки с други играчи.
Как се правят игри в Роблокс?
Roblox игри се правят през програмата Roblox Studio. В нея играчите могат да създават пейзажа на играта си с готови елементи, вградени в библиотеката на Роблокс. След това идва моментът, в който трябва да програмират, за да зададат на всички обекти функции и характеристики.
Програмирането в Роблокс не е непосилна задача и множество деца и младежи се впускат в това начинание без предишен опит. Именно тази възможност на платформата я прави ценен образователен инструмент.
Ако се интересуваш от game development и искаш да опознаеш света на програмирането и ИТ технологиите, ти препоръчваме курса на Advance Academy: Програмиране с Roblox за деца.
Опитните ни преподаватели ще те запознаят с базовите техники и начини, по които да създаваш свои собствени игри и да ги споделяш с приятели.